Ako vybrať dojčensku fľašu?

Keď prestávate dojčiť alebo dojčiť nemôžete a začínate kŕmiť bábätko z fľaše, je treba si zaobstarať dostatok vybavenia na kŕmenie dojčenským mliekom. Zvoliť si môžete z rôznych materiálov aj tvarov.

Keď prestávate dojčiť alebo dojčiť nemôžete a začínate kŕmiť bábätko z fľaše, je treba si zaobstarať dostatok vybavenia na kŕmenie dojčenským mliekom. Zvoliť si môžete z rôznych materiálov aj tvarov.

Doba čítania 7 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy fliaš

Dojčenské fľaše už nie sú len v klasickom rokmi overenom tvare, výber sa rozširuje podľa potrieb bábätiek aj mamičiek.

  • Antikolikové fľaše - sú uzavreté špeciálnym mechanizmom, ktorý zabraňuje tvorbe prebytočného vzduchu vo vnútri fľaštičky. Bábätko vďaka tomu neprehĺta nadmerné množstvo vzduchu a nebude ho bolieť bruško.

  • Fľaše so širokým hrdlom - sú nižšie ako klasické fľaše a tak nehrozí ľahké prevrhnutie, pritom je zachovaný objem. Vďaka širokému hrdlu sa navyše ľahšie sype dojčenská výživa v prášku.

  • Fľaše pre dojčené deti - fľaštičky vhodné pre novorodencov a deti, ktoré sú prevažne dojčené. Tieto fľaštičky uľahčia prechod od prsníku k fľaši. Vďaka špeciálnemu tvaru cumlíka môže bábätko sať stále rovnakým spôsobom ako od mamičky. Vďaka tomu nie je narušené dojčenie a bábätku sa bude lepšie prechádzať na fľaštičku.

  • Dojčenské fľaše so zúženým hrdlom môžu byť potom jednoduchšie na uchopenie malých rúk a bábätko sa tak môže začať učiť piť z fľaše úplne bez pomoci.

Materiál

Fľaštička by mala byť vyrobená z materiálu šetrného k detskému organizmu, bez zdraviu škodlivých látok.

  • Sklenené dojčenské fľaše - bezpečný materiál, neuvoľňuje žiadne škodlivé látky a pýši sa veľmi dlhou životnosťou. Medzi jeho najväčšie mínus patrí vysoká hmotnosť a náchylnosť k rozbitiu, ak dieťaťu vypadne z rúčky. To však pomôžu vyriešiť držadlá alebo ušká. Navyše zostanú stále číre a nezafarbia sa od tekutín, ktoré do nich nalievate.

  • Plastové fľaše - najlacnejší a najľahší materiál. Pri výbere plastovej fľaštičky dbajte na jej zloženie, nemala by obsahovať látku BFA, ktorá je zdraviu škodlivá. Fľaše z plastu sa tiež veľmi rýchlo opotrebujú a ich životnosť je relatívne krátka, časom sa totiž zafarbí od mlieka, čaju alebo ovocnej šťavy.

  • Silikónové fľaše - najčastejšie používaný materiál a tiež najviac rozšírený. Veľmi príjemný, pripomínajúci ľudskú kožu. Vyššia cena je vyvážená dlhou životnosťou a odolnosťou. Navyše neobsahuje zdraviu škodlivé látky.

  • Nerezové fľaše - prakticky nerozbitné s dlhou životnosťou a bez škodlivých látok. Navyše dokážu udržať po krátku dobu aj teplotu nápoja. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena

Ako vyčistiť dojčenskú fľašu?

Imunita bábätiek nie je po narodení plne vyvinutá a preto sú bábätká veľmi citlivé na mikrobiálnu nákazu - pre novorodenca to platí dvojnásobne. Dôležitým okamihom v starostlivosti o zdravie dojčaťa je teda dôsledná sterilizácia všetkých potrieb pre kŕmenie z dojčenskej fľaše, ktorou sa ničia škodlivé baktérie. Po každom kŕmení opláchnite všetky časti fľaštičky aj ďalšie použité príslušenstvo horúcou vodou. Fľaštičky vždy starostlivo vyčistite pomocou kefy a opláchnite. Skontrolujte cumlík, jej otvor a tesnenie na fľašu. Sterilizujte varom (3-5 minút) alebo použite priamo sterilizátor. Riad, ktorý je vysterilizovaný, nechajte uschnúť a uchovávajte na čistej podložke alebo na odkvapkávači a majte ho prikrytý vyvarenou a vyžehlenou utierkou. Pred ďalším kŕmením si umyte ruky, čistých cumlíkov sa snažte pri nasadzovaní nedotýkať.

Dojčenskú fľašu aj všetko príslušenstvo je potrebné po každom kŕmení dôkladne umyť a až potom sterilizovať

Príslušenstvo

Cumlíky

Savičky alebo tiež cumlíky slúžia ako náhrada prsnej bradavky. Pre novorodenca sú najvhodnejšie cumlíky s pomalým prietokom, u starších detí, ktoré si už na kŕmenie z fľaše zvykli, možno zvoliť cumlík s rýchlejším prietokom. Pravidelne sa uisťujte, či zvolený cumlík v maximálnej možnej miere zodpovedá potrebám vášho dieťaťa, jeho rastu a rozvoju.

Cumlíky sa vyrábajú buď z gumového latexu, alebo zo silikónu. Silikónové cumlíky vydržia o niečo dlhšie (guma totiž po čase zmäkne), avšak nie sú vhodné pre staršie deti s vyvíjajúcimi sa zúbkami, mohli by cumlík poškodiť. Je na mieste si uvedomiť, že cumlíky nie sú večné a ich vlastnosti sa môžu s časom zhoršovať. Čo sa týka tvaru, existujú na trhu cumlíky okrúhle a plochejšie, anatomicky tvarované. Hoci guľatý cumlík môže na prvý pohľad viac pripomínať prsník, kupujte vždy radšej cumlíky so špeciálnym tvarom. Sú totiž navrhnuté tak, aby napomáhali správnemu vývoju čeľuste a podnebiu a napodobňujú správanie sa ďasien pri dojčení. Výber správnej veľkosti a prietoku cumlíka je veľmi dôležitý. Jednotlivé typy cumlíkov sú odstupňované podľa veku dieťaťa aj podľa sily prietoku (veľkosti/počtu dierok v cumlíku). Slabý prietok je vhodný na riedke tekutiny (čaj), stredný na mlieko a silný na kašu. Ak sa bábätko počas kŕmenia z dojčenskej fľaše zadúša alebo vykašliava mlieko, prietok použitého cumlíka je príliš rýchly, ak naopak počas kŕmenia s fľaštičkou zápasí a má problémy s rovnomerným saním mlieka , znamená to, že prietok cumlíka je príliš pomalý. Tekutina by nemala z fľaštičky pri otočení tiecť, ale len pomaly odkvapkávať, aby bol uspokojený sací reflex dieťaťa.

Pokiaľ nedodržíte správnu veľkosť, bábätko si zvykne na to, že sa mu z fľaše saje lepšie a nebude sa chcieť k prsníku vrátiť. Neprechádzajte preto na ďalší typ cumlíka s väčším prietokom príliš skoro.

Ohrievače

Uľahčia prácu pri ohreve mlieka alebo akéhokoľvek detského príkrmu. Na rozdiel od mikrovlnnej rúry ohreje pokrm rovnomerne a tiež rýchlejšie. Celý proces je maximálne bezpečný a vďaka termostatu aj užívateľsky pohodlnejší. Takto šetrné ohrievanie navyše pomáha zachovať živiny a vitamíny obsiahnuté v mlieku či v príkrme. Zariadenie najčastejšie funguje na princípe vodného kúpeľa alebo pary. Fľaša s mliekom sa vloží do nádoby s vodou, ktorá cirkulovaním zaistí rovnomerné prehriatie.

Sterilizátory

Sterilizácia dojčenských fliaš, savičiek, cumlíkov a iných dojčenských pomôcok prebieha iba za použitia vody. Takýto proces je veľmi efektívny a bez použitia chémie. Niektoré modely sú určené pre použitie v mikrovlnnej rúre, iné pre priame zapojenie do siete. V oboch prípadoch sa po zapnutí sterilizátora začne vyparovať voda a horúca para dezinfikuje uložené predmety.